W czym nadproża prefabrykowane są lepsze od nadproży wylewanych bezpośrednio na budowie?
Nadproża to elementy konstrukcyjne, które mają za zadanie przenosić obciążenia np. nad otworami okiennymi i drzwiowymi na ściany nośne. Tradycyjnie stosowane są nadproża betonowe wylewane bezpośrednio na budowie, jednak coraz częściej zastępują je prefabrykaty. Czym te różnią się od tradycyjnych nadproży i dlaczego warto je stosować? Zapraszamy do lektury.
Nadproża prefabrykowane czy wylewane bezpośrednio na budowie? Porównanie
Nadproża prefabrykowane są produkowane w fabrykach, a następnie dostarczane na plac budowy gotowe do montażu. Ich wybór eliminuje więc konieczność wykonywania tego elementu od podstaw. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody „na mokro” nie trzeba czekać na stężenie mieszanki i osiągnięcie odpowiedniej wytrzymałości, co zwykle wiąże się ze wstrzymaniem dalszych prac nawet na kilka dni. To, że prefabrykaty są gotowe do montażu już po dostarczeniu na plac budowy, znacznie przyspiesza zatem cały proces budowlany.
Dlaczego warto stosować nadproża prefabrykowane?
Jednym z głównych powodów, dla których warto zdecydować się na nadproża prefabrykowane, jest ich jakość. Elementy te są produkowane w kontrolowanych warunkach fabrycznych, co gwarantuje wysoką precyzję wykonania oraz jednolitość parametrów technicznych. W przypadku betonu wylewanego na budowie istnieje ryzyko wystąpienia błędów wynikających z nieprawidłowego przygotowania mieszanki czy niewłaściwego utwardzania.
Kolejną zaletą nadproży prefabrykowanych jest ich lekkość w porównaniu do betonowych odpowiedników. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów uzyskujemy w Katowicach nadproże betonowe o mniejszej masie, co ułatwia transport i montaż. Ponadto lżejsze nadproża generują mniejsze obciążenia na ściany nośne, co może wpłynąć na zmniejszenie grubości murów i oszczędność materiałów.
Stosowanie nadproży prefabrykowanych ma również korzyści związane z ochroną środowiska. W przemyśle betonowym istnieje problem odpadów produkcyjnych, które są trudne do zagospodarowania. W przypadku prefabrykatów produkcja odbywa się w zamkniętym cyklu, a ewentualne odpady są ponownie wykorzystywane w procesie produkcyjnym.